DOLAR23,5242% 1.66
EURO25,4668% 1.3
STERLIN29,7006% 1.26
FRANG26,2049% 1.59
ALTIN1.484,74% 1,61
BITCOIN626.511-0.11
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

TÜRKİYE İBARESİNİN KALDIRILMASI YANLIŞTIR

Yayınlanma Tarihi : Google News

Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han yazılı bir açıklama yaparak “Türkiye Barolar Birliği’nin önündeki “Türkiye” ibaresinin kaldırılması, ayrıca belirtildiği gibi  illerde farklı baro oluşumların önünün  açılması halinde  bölünmüş, parçalanmış, etnik kimliklere ve inançlara dayalı baroların ortaya çıkması mümkün olacaktır” dedi.

Baro Başkanı Av. Enver Han’ın yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

 

KAMUOYUNA

Sayın Cumhurbaşkanımız, 06.02.2018 tarihli parti grup toplantısında, Türkiye Barolar Birliğinin isminin önünden “Türkiye” ibaresinin kaldırılması gerektiği şeklinde düzenleme yapılması için Bakanlar Kurulu’ nu göreve çağırmıştır.

Türkiye Barolar Birliği adını, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’ndan almakta; bütün baroların katılmasıyla oluşan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Dolayısıyla, adındaki “Türkiye” ifadesi  79 ilin barosunun ortak paydasını oluşturduğu ve Baroların çatı örgütü olduğu için vardır.

Milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulduğu bugünlerde; Baroların ve Türkiye Barolar Birliği’nin ne kadar hassas davrandığı aşikarken bu yönde bir açıklama 110 bin avukatı ziyadesiyle üzmüştür. Şu bilinmelidir ki; Türkiye Barolar Birliği ve Barolar yargının asli unsuru olan bağımsız savunmayı temsil eden avukatların kanuna dayalı kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Barolar ve Türkiye Barolar Birliği her zaman hukukun üstünlüğünü ilke edinerek devletinin, milletinin yanında olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Tüm Baroların çatı örgütü olan Türkiye Barolar Birliği ilk günden itibaren Afrin Harekatında Devletinin ve Milletinin yanında yer almış ve tüm Barolar adına Kilis’te ve sınırda kahraman Türk Ordumuza destek vermiştir.

İl Barolarının geçmişte bazı yapılarca alternatiflerini oluşturulması amacıyla çeşitli isimlerle faaliyet gösteren oluşumların hayata geçirildiği düşünüldüğünde Baroların varlığının ve Türkiye Barolar Birliği çatısı altında toplanmış olmasının önemi bir kez daha anlaşılacaktır.

Türkiye Barolar Birliği’nin önündeki “Türkiye” ibaresinin kaldırılması, ayrıca belirtildiği gibi  illerde farklı baro oluşumların önünün  açılması halinde  bölünmüş, parçalanmış, etnik kimliklere ve inançlara dayalı baroların ortaya çıkması mümkün olacaktır. Türkiye Barolar Birliği’ni ve savunma örgütlerini itibarsızlaştıracak; bu girişimden Hukukun ve Hukuk Devletinin büyük zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle,  savunma örgütünün tüm ülkeye aidiyetini anlatan  TÜRKİYE   sözcüğünün kaldırılmasına ilişkin girişimin durdurulması çağrısını kamu oyu ile paylaşırız.

AV.ENVER HAN

MALATYA  BAROSU BAŞKANI