DOLAR23,5242% 1.66
EURO25,4668% 1.3
STERLIN29,7006% 1.26
FRANG26,2049% 1.59
ALTIN1.484,74% 1,61
BITCOIN626.511-0.11
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

TDP Genel Başkan Yardımcısı Akgün, 27 Mart’ta Tiyatro’nun Sorunlarına Değindi

Yayınlanma Tarihi : Google News
TDP Genel Başkan Yardımcısı Akgün, 27 Mart’ta Tiyatro’nun Sorunlarına Değindi

Tiyatronun pandemi döneminde yaşadığı sorunları anlatan Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, sanatçılar için destek çalışmalarının başlamasını istedi.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Akgün, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde tiyatrocuların sorunlarını dile getirdi. Mesajında Dünya’daki çalışmalarla Türkiye’deki çalışmaları karşılaştıran Genel Başkan Yardımcısı Akgün, hayatına son veren müzisyenleri de andı. Akgün mesajında şu ifadelere yer verdi:

“TİYATROCULARIMIZ KENDİ ÇABALARI İLE AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYOR”

“Salgının başında alınan tedbirlerden sonra tiyatrolar kapatıldı. İlk önlemlerin alınmasından bu yana 1 yıl oldu. Arada geçen sürede tiyatrocularımız yeterli desteği alamadı. Bazı yardım kampanyaları, sanal sahnelerin açılması ve gelecekte oynanması planlanan oyunlar için erken bilet satışı gibi küçük adımlarla hayatta kalmaya çalışıyorlar. Tiyatrocularımız kendi çabaları ile ayakta durmaya çalışıyor.

“İNGİLTERE MAYIS AYINDA TİYATROLARI YARI KAPASİTEDE ÇALIŞTIRMAYA HAZIRLANIYOR”

Bunun yanında ABD’de ve özellikle Avrupa’da tiyatrolar, canlı etkinlik işletmeleri ve çalışanları için büyük yardımlar toplanıyor. Devlet tarafından yapılan desteklerin yanında başlatılan kampanyalarda milyonlarca birim bütçe toplanabiliyor. Öte yandan İngiltere mayıs ayında tiyatroları yarı kapasitede çalıştırmaya hazırlanırken, ABD’de nisan ayında canlı etkinlik işletmeleri için 16 milyar Dolar değerinde federal destek fonu üzerinden yardım dağıtılacağı duyuruldu.

“YÜZDEN FAZLA MÜZİSYENİMİZ HAYATINA SON VERDİ”

Yurt dışında bu gelişmeler yaşanırken biz AK Parti’nin kongresiyle meşgulüz. Yüzden fazla müzisyenimiz hayatına son verdi. Tiyatro oyuncularımız büyük sıkıntılar yaşıyor. Bunun yanında bir sahnede yer alan ışık görevlisinden, kostüm görevlisine, makyajörüne birçok meslek dalının zaten adı bile anılmıyor. Bugün onların sesini duyuran kimse yok. Birkaç küçük girişim dışında devlet eliyle yapılan bir yardım söz konusu değil.

“TÜM SAHNE EMEKÇİLERİMİZİN 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ KUTLU OLSUN”

Ülkemizin yetişmiş her insan gücü, çalışmalarıyla memlekete katkı sağlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle, ‘Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Dolayısıyla hayata tutunmak için, insanımızı yaşatmak için tiyatromuza, sanatçımıza, müzisyenimize gereken önemi vermemiz elzemdir. Hükümet bir an önce sanatçılar için yardım çalışmalarına başlamalıdır. Bu düşüncelerle 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü karşılarken, bir sene sonra 27 Mart’tı en güzel oyunlarla, en güzel sahnelerde kutlamayı temenni ediyorum. Tüm tiyatrocularımızın 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun.”