DOLAR20,1085% 0.68
EURO21,6263% 1.02
STERLIN24,9458% 0.21
FRANG22,2499% 0.78
ALTIN1.257,17% 0,58
BITCOIN27.907,052.72
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

“SAĞLIK TURİZMİNE HERKES SAHİP ÇIKMALI”

Yayınlanma Tarihi : Google News

MALATYA SAĞLIK TURİZMİNDE SAĞLAM ADIMLARLA YÜRÜYOR

Sağlık Turizmi Türkiye açısından yeni yeni gelişmekte olan ve ekonomiye can verecek önemli bir gelişme durumunda. Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yapılan bir çok başarılı operasyon ile adını dünyaya duyurmakta. Malatya sadece Karaciğer Nakli ile değil son dönemlerde özellikle Ortopedik ameliyatlarla da yurt dışından Hastaları ilimizde misafir etmekte. Gürcistan’dan Malatya’ya gelen hastalar sağlıklarına burada kavuşuyor. Konu ile ilgili olarak Ortopedi Uzmanı Operatör Dr. Caner Cengiz Turan ve Medicenter Sağlık Turizm Şirketi Sorumlusu Ebru Turan ile yaptığımız söyleşide Malatya’yı Yurt Dışında tanıtmaktan dolayı gurur duyduklarını belirttiler.

SAĞLIK TURİZMİ NEDİR ?

Sağlık Turizmi bir ülkeden diğer bir ülkeye bekleme süresinin uygunluğu, tedavinin ekonomikliği veya daha kaliteli sağlık hizmeti almak ve  tedavi olmak için gidilmesidir.

Sağlık Turizmi, kısaca tedavi amacı ile yapılan seyahatlerdir. Sağlık Turizmi hastaların ve hasta ailelerinin rahatlığını sağlamak için en iyi ve en kaliteli tıbbi seçenekleri sunmayı hedeflemektedir. Gelişmiş ülkelerdeki eğitim ve refah seviyesinin yüksek olmasına paralel olarak sağlık hizmetlerinin  sunumu da yüksek maliyetli olmaktadır ve sağlık ihtiyaçlarının, sağlık giderlerinin payı her geçen gün artmaktadır. Sosyal güvenlik maliyetlerinin artan giderleri sosyal güvenlik kurumlarını zorlamaktadır. Bu sıkıntıları aşmak için, gelişmiş ülkelerde bulunan sosyal güvenlik  ve özel sigorta kurumları,  kaliteli tıbbi hizmet sunarak ve diğer ülkelerle paket anlaşmalar yaparak sağlık hizmetlerini düşük maliyetli bir şekilde sunmaktadırlar.

Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmeti ile rekabet edebilecek düzeyde sağlık hizmeti sunmasından dolayı ülkemize dünyanın dört bir yanından tedavi amacıyla turistler gelmektedir. Özellikle 1990’lı yıllar sonrasında ülkemizde kamu sağlık hizmetlerine ilaveten özel sektörün de sağlık hizmetlerine ciddi yatırımlar yaptığı görülmüştür. Bu gelişmeler sonucunda, özellikle büyük illerde, Avrupa standartlarıyla yarışabilecek düzeyde özel sağlık kuruluşları artmaya başlamıştır. Yapım ve işletme bakımından yüksek maliyetleri olan söz konusu sağlık tesislerinin yurtdışı pazarlara açılması bu maliyetlerin azaltılması açısından giderek zorunlu bir durum olmaktadır. Ayrıca, ülkemizin coğrafi konumu ve sağlık sektöründeki yetişmiş ve eğitimli insan gücü, Sağlık Turizminde Türkiye’nin önemli avantajları arasındadır.

MALATYA SAĞLIK TURİZMİ KONUSUNDA NEREDE?

Ebru Turan “Bu sorunun tam olarak cevabını bilemiyoruz, ancak şu var ki Malatya son yıllarda sağlık turizmi konusunda adından söz ettirmektedir. Bu konuya paralel olarak Malatya’da Medicenter isimli Sağlık Turizm şirketini oluşturduk. Geriye dönük baktığımız zaman Malatya’da Sağlık Turizmi konusunda çalışmalar yapan ilk bayan girişimciyim. Ülkeme ve Malatya’ya yapacağım her türlü  katkı beni ayrıca gururlandırmaktadır. Yaklaşık 2 yıldır Sağlık Turizmi konusunda hizmet vermekteyiz. Şimdilik Gürcistan ağırlıklı çalışmaktayız. Medicenter Sağlık Turizm şirketi adı altında hem Malatya hem de Gürcistan’da ofisimiz olup, çeşitli ülkelere uluslararası hizmet vermekteyiz. Ayrıca yine Gürcistan’da yaklaşık  300 000 üyesi olan Mother Club isimli yardım kuruluşu ile beraber ortak çalışmaktayız. Bu süre içerisinde  Gürcistan’daki şirket ortağımız Sayın Tariel Michelidze ve Mother Club yönetim kurulu başkanı Sayın Vika Chimchiuri  ile bir ortak konsorsiyum oluşturduk. Gürcistan’daki yetersiz sağlık hizmetleri nedeniyle  tanı ve tedavisi yapılamayan hastaların  tedavilerini bu konsorsiyum ile Türkiye’de uygun fiyatlarla yaptırmaktayız. Burada hasta memnuniyeti bizim için ön plandadır. Hastaya tedavisi için bir çok ülke ile görüşerek seçenekler sunmaktayız. Hastanın vermiş olduğu karara göre aracılık edip sağlık hizmetini sunmaktayız. Bu tedavi hizmetlerinin büyük çoğunluğu Türkiye’de yapılmaktadır. Şu ana kadar yaklaşık 63 hastanın  tedavisini Türkiye’de yapmış olup bu hastaların  45’ inin tedavisini Malatya’da gerçekleştirmişiz. Malatya şehri artık Gürcistan‘da bilinmekte ve bu da bize ayrı bir gurur vermektedir” dedi.

Turan, Bu konuda bizimle çalışan ve bize sonsuz destek sağlayan ekibimiz ve iş ortaklarımız Tariel Mitchelidze ve Mother Club yönetim kurulu başkanı Vika Chimchiuri’ye kendi adıma ve Malatya adına çok teşekkür ettiğini ifade etti

SAĞLIK TURİZMİNE HERKES SAHİP ÇIKMALI

Malatya’da gerek STK lar gerekse siyasilerin Sağlık Turizmine destek vermeleri gerekliliğinin altını çizen Op. Dr. Caner Cengiz Turan ise bizler Medicenter Sağlık Turizm şirketi olarak Malatya’nın tanıtımını yapmaktayız. Gelen Hastalar Uçak Masrafından tutunda, Konaklama, yeme – içme gibi bir çok alanda Malatya ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Malatya Kayısının haricinde alternatif ekonomik girdiye de ihtiyaç duymakta bu anlamda Malatya’yı Sağlım Turizminde tanıtma açısından herkesin duyarlı olması gerekmektedir dedi.

Bir çok başarılı operasyon gerçekleştirdiklerini belirten Op. Dr. Caner Cengiz Turan hastalar İstanbul, İzmir, Ankara gibi isim yapmış şehirler yerine Malatya’yı seçiyorlarsa Malatya’nın reklamını daha iyi yaparak Sağlık Turizminde bizde varız diyebilmeliyiz. Bu anlamda hepimizin üzerine görevler düşüyor. Elimizi taşın altına sokmamız gerekmektedir diyerek çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.