DOLAR20,0821% 0.55
EURO21,5250% 0.67
STERLIN24,9164% 0.11
FRANG22,2304% 0.67
ALTIN1.256,01% 0,49
BITCOIN27.849,642.307
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

MALATYA COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞTAYI

Yayınlanma Tarihi : Google News

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Malatya Coğrafi İşaret Çalıştayı düzenlendi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen çalıştaya, Malatya Valisi Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Duyar, İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, Antalya Ticaret Borsası Coğrafi İşaretler Uzmanı Dr. Rana Demirer, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş amirleri ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, İnönü Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat,   Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Duyar ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır çalıştayın açılış konuşmalarını yaptılar.

Malatya Valisi Ali Kaban ise bütün ürünlerde artık bir ekonomizasyon dönemine girildiğini belirterek, her şeyin ekonomik açıdan ele alınır hale geldiğini söyledi.

Kaban, coğrafi işaretin ekonomize olma, ekonomik değer oluşturma anlamına geldiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Biraz önce başkanımız Fransızlar bu konuda öncülük ediyorlar, ciddi manada, 21 milyar Euro’luk bir patent üstünlüğünü elinde tutuyorlar dedi. Bu gayet doğal. Çünkü dünyada antropolojinin en çok geliştiği yer Fransa. Biz tabii genellikle antropolojisi gelişmiş değil de antropolojiye konu olmuş bir ülke olduğumuz için bu konuda geç kaldık. Hadiseleri gerçekten takip edip,  bizleri yönlendirme durumunda olan bir Cumhurbaşkanımız var da 2015’te bizi yönlendirmesi suretiyle gündemimize sokmak suretiyle bizi bir değerin içerisine doğru yönetmiş oldu. Malatya’da göreve başladıktan sonra çok dikkatimi şeylerden birisi de özellikle buraya endemik olan yapıların çok fazla oluşuydu. Çünkü bu şehrin kültürü ile de alakalı şehir ve kenti birbirinden ayıran en önemli şey şehrin yüzyıllar, bin yıllar içerisinde gayet doğal bir gelişim süreci içerisinde kendini gerçekleştirmesi.”

Tarihte çok önemli olan göç yollarının, ticaret yollarını değişmesiyle anlamlarını yitirdiğine değinene Kaban, “Bu noktada hiç umulmadık bazı yerlerde önem kazanmış gözüküyor. İşte o anlamda bizim ekonomik değer olarak da gücümüzü artırmamız gerekiyor ki gelecekte bir varlık gösterebilelim” ifadelerini kullandı.

Kaban, Malatya için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını kaydederek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu toplantıda baktık ki çok sayıda coğrafi işaretler alabileceğiniz ürünler var. Bunlar ya buraya özgü kayısı gibi kuru kayısı gibi ciddi anlamda getirisi olan ürünler veyahutta burada yüzyılların içerisinde evrilerek oluşmuş bir kısım yeme içme kültürünün sonucu olan gıda ürünleri. Bunların daha da ileri götürülmesi için elimizden geleni fazlasıyla yapmamız lazım. Hadise basit görünüyor ama hiç de öyle değil. Bir tesciliniz olmazsa bir şekilde bu geçmişte ve hala da yaşıyoruz bildiğim kadarıyla baklavamıza mesela sahip çıkmak isteyen başka ülkeler var. Yoğurdumuz başkalarının elinde. Halbuki tarihte kimin yoğurdu ne kadar kullandığı nasıl icat ettiği, aslında baklavanın nasıl bir süreç geçirdiği yine sucuk ve benzeri ürünlerin nasıl bir süreç geçirdiği ortada. Buna rağmen onu ele geçirmek isteyen başka ülkeler oluyor. Biz bu yolda, bu tescil yoluyla bu manada bu ürünleri nereye aitse, orijini neresiyse orayı da tespit etmiş oluyoruz. Bu aynı zamanda orijin itibariyle o ürünün en yoğun kullanıldığı, en yoğun bir şekilde tüketime sunulduğu yeri de ifade ediyor”dedi.

Konuşmaların ardından Arapgir Mor Reyhanı tescil belgesi Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’na ve Dalbastı Kirazı coğrafi tescil belgesi ise Fırat Kalkınma Ajansı Genel Skreteri Mesut Öztop’a verildi.

Vali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır çalıştaya katılımlarından dolayı Türk Patent ve Marka Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Duyar, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe ve Ticaret Borsası Coğrafi İşaretler Uzmanı Dr. Rana Demirer’e kayısı hediye etti.

Çalıştay, soru cevapların alınmasının ardından sona erdi.