DOLAR23,0802% -0.76
EURO25,1794% 0.4
STERLIN29,4436% 0.08
FRANG25,6679% 0.42
ALTIN1.458,80% 0,54
BITCOIN620.205-0.546
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

KİRAZ’DAN AFİŞ ELEŞTİRİSİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
KİRAZ’DAN AFİŞ ELEŞTİRİSİ

Belediye Meclis Üyeleri ve partililer ile birlikte il binasında basın toplantısı düzenleyen CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, gündem ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kiraz, Ak Parti’nin Malatya İl Kongresinin Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleştirileceğini anımsatarak, “Biz Başbakana ilk önce ‘hoş geldin’ diyoruz. Ama yapılanlara baktığımızda gerçekten ilginç durumlarla karşı karşıyayız. Baktığımızda il kongresine katılmak için gelen bir kişiyi Büyükşehir Belediyesi billboardlara ilan vererek bizzat davetleri Büyükşehir Belediyesinin bütçesi ile yaptığını görüyoruz. Başbakan başka bir mesai için Malatya’ya gelmiş olsa, bunu kabul edebiliriz, ama bir partinin il kongresine gelirken Büyükşehir Belediyelerinin bu çağrıyı yapmalarını doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Kongre için hazırlanan afişlere tepki gösteren Kiraz, “Burada dikkat çeken diğer nokta ise ne zamandan beri Atatürk Kapalı Spor salonun ismi Kanalboyu Kapalı Spor salonu oldu diye merak ediyoruz. Nerede değişti de böyle bir ifade ile çağrı yapılıyor” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR’DE İMAR RANDI VAR”

Büyükşehir Belediyesi için İmar rantı yapılıyor iddiasında bulunan Kiraz, “Bütün şehir yasasıyla birlikte büyükşehrin her yere hizmet götürmesinin önemli sıkıntılarını, sorunlarını yaklaşık 4 yıldır Malatya’da da yaşıyoruz. Malatya’nın bütün şehir olmasıyla birlikte ve bütün şehir yasasıyla birlikte Malatya’nın en uç noktasına bile büyükşehrin hizmet götürmesi hedefleniyor ki bu pek mümkün görünmüyor.

İlk günde bunun mümkün olmadığı söylemiştik. Belde belediyeleri kapatıldı, ilçe belediyelerin görev ve yetkileri azaltıldı ve bunun yanında başka şeyler daha yapılıyor. Cumhuriyet Halk Partisini muhalefet edebilecek belki eksikleri dile getirebilecek belediye meclis üyeleri varsa bunlarında sesi kesilmeye elleri kolları bağlanmaya çalışılıyor. Burada hemen 300 bin nüfuslu Yeşilyurt ilçesine baktığımızda 6 tane belediye meclis üyemiz var ama yerel seçimlere bir yıl kala oluşan yeni komisyonlarda bir tek komisyonda bir tek Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyesi yok. Bunun da şiddetle kınıyoruz. Büyükşehir belediyesinde yaklaşık 4 yıldır imardan ve denetim komisyonlarında büyükşehir belediye meclis üyelerimiz görev yapamıyorlar. Çünkü imarda rant var.

Birçok ilçemizde komisyonlardan yoksun çalıştığımız gibi belediye meclis üyelerimizin vermiş olduğu bütün önergeler maalesef ret ediliyor. Ama Malatya’nın geldiği noktayı da bütün Malatyalılar yaşıyor. Trafik sorunu sürüyor, ağaçlar kesiliyor betona tamamen çevrilen bir Malatya’yı da Malatyalılar yaşıyor. Yaşanmaz bir Malatya’yla karşı karşıya olduğumuz gerçeği var. Buradan Malatyalılara çağrıda bulunuyorum. Yaklaşık 1 yıl sonra yerel seçimler gerçekleşecek Malatya’yı bu hale getirenlerden Malatyalıların hesap sormasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.