DOLAR20,7957% 0.03
EURO22,3377% 0.33
STERLIN26,0991% 0.27
FRANG22,8551% 0.08
ALTIN1.308,19% -0,32
BITCOIN26.929,69-0.752
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

KABAN, TÜRK OCAKLARININ SÖYLEŞİSİNE KATIDI

Yayınlanma Tarihi : Google News

“MENBİÇ OPERASYONU VE FIRAT’IN DOĞUSUNUN TEMİZLENMESİ ŞARTTIR”

Malatya Türk Ocağı olarak bu haftaki sohbet programını Vali Ali Kaban’ın katılımıyla gerçekleştirdi.

Vali Ali Kaban ve Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal’ın da katıldığı sohbet programımızda  bu hafta devam etmekte olan Afrin operayonu ve İdlib’teki gelişmeler konuşuldu. Kalabalık bir dinleyici grubu tarafından takip edilen programımız öncesinde adet olduğu üzere Vali Kaban ve Emniyet Müdürü Urhal’a kuru fasulyesi ikram edildi.

Konuşmacı konuğumuz Em. Kur. Alb. Yusuf Çetinkaya ilgiyle takip dinlenilen konuşmasında Zeytin Dalı operasyonu öncesinde ABD’nin bölge ile ilgili planlarından bahsetti. Cizire, Kobani ve Afrin kantonlarının birleştirilerek Batı Kürdistanın tamamlanacağını ve bu oluşumun doğudaki Barzani kontrolündeki Kuzey Irak Bölgesel yönetimi ile birleştirileceğinin planlandığını söyleyen Çetinkaya özetle şunları söyledi:

“ Bu kurulması planlanan devletin sadece bizim için değil İran,Irak ve Suriye için de tehdittir. İlk olarak Kuzey Irak referandumu bozgunu ve şimdi de Zeytin Dalı operasyonu bu planı ciddi anlamda sekteye uğratmıştır. Türkiye’nin herhangi bir etnik gruba yönelik bir tavır içerisinde değildir. Asıl amaç Türkiye’ye yönelik terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve Arz-ı Mevud’a yönelik faaliyetlerin ortadan kaldırılmasıdır” dedi.

Konuşmasında operasyonun başlangıcında itibaren gün gün haritalar eşliğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilerleyişini ayrıntılı olarak anlatan Çetinkaya Münbiç operasyonunun olmazsa olmaz olduğunu, hatta devamının da %100 gerekli olduğunu belirtti. Abdülhamid Han’ın üçte birini emlak-ı hümayuna aldırdığı Menbiç  Misak-ı Milli’de olduğunun altını çizen Çetinkaya Menbiç’in 29 Ağustos 1921’e kadar bizim toprağımız olduğunu ve en son çekildiğimiz toprak olduğunu söyledi.  Arazisinin düzgün olmasından dolayı Menbiç’e doğru planlamayla dört koldan birer ikişer taburla girilirse çok rahatlıkla alınacağını söyleyen Çetinkaya bu harekattan sonra mutlaka Fırat’ın doğusunun temizlenmesi, Şengal dağının temizlenmesi , Kuzey Irak’taki sesin kesilmesi şarttır dedi.

Program sonunda Vali Kaban’a Türk Ocakları ve TİKA tarafından hazırlanan İsmail Gaspıralı’nın hayatını anlatan kitabı takdim edildi.