DOLAR20,8040% 0.07
EURO22,5168% 1.02
STERLIN26,3576% 1.2
FRANG22,8947% 0.26
ALTIN1.323,73% 0,86
BITCOIN26.922,01-0.082
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

İNÖNÜ ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ 2018 KIŞ KAMPI

Yayınlanma Tarihi : Google News

İnönü Çocuk Üniversitesi 2018 Kış Kampı etkinlikleri düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Fen Edebiyat Fakültesi Süreyya Aybar Konferans salonunda düzenlenen açılış törenine, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, İnönü Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Özcan, İnönü Çocuk Üniversitesi Üstün Yetenekliler Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Süleyman Köytepe, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını yapan İnönü Çocuk Üniversitesi Üstün Yetenekliler Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Süleyman Köytepe, üstün yetenekliler araştırma merkezinin temel amacının Malatya’daki başarılı öğrencilerin motivasyonlarını arttırarak, yeteneklerinin kendileri ve aileleri tarafından fark edilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Köytepe, Malatya’daki başarılı öğrencilerin erken yaşlarda üniversiteyle tanıştırmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu bağlamda öğrencilerimizin ufuklarının genişlemesine yardımcı olabilir, farklı meslek ve teknolojileri onlara tanıtabiliriz” dedi.

İnönü Çocuk Üniversitesi etkinliklerinin ilk defa 2011 yılında başladığını anımsatan Köytepe, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar etkinliklerimize 970 öğrencimiz katıldı. Bu sayı sizlerle 1010 öğrenciye çıkmış olacak. Etkinliğimizde ilk gün Tıp Fakültesi, ikinci gün Kimya, üçüncü gün Biyoloji ve Moleküler Biyoloji, dördüncü gün Fizik ve son gün Mühendislik alanıyla ilgili dersler ve uygulamalar gerçekleşecektir. Etkinliğimizde farklı branşlardan 13 katılımlı ders, 15 uygulama dersi ve 3 atölye çalışması gerçekleştirilecektir. Bu uygulama dersleri ve atölye çalışmalarında pek çok deneyi izleme şansına sahip olacaksınız. Etkinlik dahilinde kimya, biyokimya, botanik, genetik, mikrobiyoloji, anotomi, fizik ve teknoloji laboratuvarlarında deneyler yapacak elektron mikroskobu, NMR, MR ve kramotografi cihazları gibi teknolojik cihazları yerinde görerek çalışma prensiplerini öğreneceksiniz.”

Rektör Kızılay ise 20 farklı okuldan 40 üstün yetenekli, kabiliyetli çocuğu beş gün sürecek Çocuk Üniversitesi Kış Kampında misafir edeceklerini söyledi.

Beş gün sürecek çok yoğun ve güzel bir etkinlik düzenlendiğini ifade eden Rektör Kızılay, şunları kaydetti:

“25 hocamız sizlere üniversite konularını, araştırma konularını anlatacak. Profesör, doçent ve yardımcı doçent hocalarımız size amfide ders verecekler, laboratuvarlarda sizlere uygulama yaptıracaklar. Tabi siz yedinci sınıftan üniversiteye başlamış oluyorsunuz. İnönü Çocuk Üniversitesine başlıyorsunuz ama aldığınız dersler gerçek üniversite dersleri, laboratuvar uygulamalarınız da gerçek üniversite öğrencileri ve hocalarının laboratuvar uygulamaları. Çok faydalı güzel bir kış kampı olacak. Şimdiye kadar yaptığımız kamplar, etkinlikler çok başarılı, çok verimli geçti. Bu kampında çok başarılı geçeceğinden eminim.”

Rektör Kızılay, İnönü Çocuk Üniversitesi kampının yedi yıldır düzenli çalışmalar gerçekleştirdiğinin altını çizerek, “Sizlerle beraber 1010 üstün yetenekli, kabiliyetli, başarılı çocuğumuz çocuk üniversitesinden mezun olmuş olacak. Şimdiye kadar 970 mezun verdi. Şimdi de sizlerle beraber 1010’a tamamlanacak. Ben çocuk üniversitesin kuruluşundan bugüne müdür olarak emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın az yerinde bu imkana, eğitime kavuşabilen şanslı çocuklarsınız. Sizlere başarılar diliyorum. Çok güzel, başarılı ve verimli bir kamp geçeceğini umuyorum. Başarılarınızın devamını dileyerek hepinizin alınlarından yanaklarınızdan öpüyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay Seçkin tarafından ‘nano’ konulu kampın açılış dersi verildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Otlu ise mikroorganizmaların keşfi konulu dersi verdi.