DOLAR20,0323% 0.05
EURO21,5114% 0.5
STERLIN24,9742% 0.83
FRANG22,1302% -0.05
ALTIN1.251,87% 0,16
BITCOIN27.882,464.127
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

‘Ev Sahipleri Vicdansızlık Yapıyor’

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Ev Sahipleri Vicdansızlık Yapıyor’

Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, Malatya’da yaşayanların yüzde 60’ının evlerinin yıkıldığını ifade ederek, “İnsanlar kiralık ev arayışına girdi. Bu noktada da ev sahipleri vicdansızlık yaparak, bu durumu fırsata çevirip kiraları yükseliyorlar. Malatya’da deprem yaşanmasaydı en yüksek kiranın 5-6 bin TL olması gerekirken, depremden sonra en düşük kira 5-6 bin TL oldu” dedi.

Malatya’da depremden sonra ev sahiplerinin kira artışlarında kanuni olan yüzde 25 artışa uymayıp, yüzde 200 ila 500 arasında kira artışı yapmalarına bir tepkide Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül’den geldi.

“10 BİN TL KİRAYI HERKES ÖDEYEMEZ”

Özgül, Malatya’da 15, 16, 20 bin TL gibi kiraların çok fahiş olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Bu noktada devlete büyük görev düşüyor, cumhurbaşkanımızın konuya el atması lazım. Acilen bu sorun çözülmelidir. TOKİ aracılığıyla ev üretiminin çoğalması gerekiyor. Talep fazla ama arz yoktur. Arzı çoğaltmak içinde TOKİ’nin gereken çalışmalara hız vermesi gerekiyor. Malatya’da kira sorununun acilen çözülmesi lazım. Asgari ücretin 8 bin 500 TL olduğu günümüzde 10 bin TL kirayı herkes veremez. Evi kiralasa bile 1-2 kirayı ödeyecektir ama sonrasında ödeyemeyecektir. Buda ileride ev sahibi ile kiracı arasında büyük sorunlara neden olacaktır.”

“KİRACILAR KİRALARINI YÜZDE 25’İN ÜZERİNDE ARTIRMASINLAR”

“Kiracılar kiralarını yüzde 25’in üzerinde artırmasınlar” diyen Özgül, “Evlerini boşaltmasınlar. Bir kanun var ve kiralar yüzde 25’in üzerinde artırılamaz. Kiracılar, ev sahiplerinin “Kirayı artıracağım. Evden çık kızım, oğlum gelecek” sözlerine inanmasınlar ve evlerini boşaltmasınlar. Hukuki yollara başvursunlar. Yüzde 25’in üzerinde hiç kimse kira artıramaz. Burada birçok ev sahibi fırsatçılık yapmaktadır. Bazı ev sahipleri ise depremden sonra Malatya’yı terk ederek İzmir, İstanbul gibi illere yerleşmiş oradaki kira 10 bin TL ise Malatya’daki evine de 10 bin lira istemektedir. Bu bir fırsatçılıktır ve kiracılar kesinlikle evlerini boşaltmasınlar, kiralarını da yüzde 25’in üzerinde artırmasınlar. Malatya’da şu anda 6,7, 8 bin lira gibi kiralar çok yüksektir. Örneğin ben bir apartmanda yılbaşından önce 2 bin TL’ye oturuyorum ama şu an 10 bin TL kira istiyor, o evden ben çıksam dahi emsal teşkil edecektir ve diğer ev sahipleri de kiraları artıracaktır. O nedenle kiracılara büyük görevler düşüyor” ifadelerine yer verdi.