DOLAR20,7824% -0.04
EURO22,4203% 0.23
STERLIN26,1035% 0.08
FRANG22,8202% -0.07
ALTIN1.307,22% -0,40
BITCOIN26.815,14-1.361
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

“Eğitimin Kronik Sorunlarını Çözüyoruz”

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Eğitimin Kronik Sorunlarını Çözüyoruz”

Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, düzenlediği basın toplantısında, Malatya’nın son yılların en büyük eğitim yatırmalarını aldığını söyledi.

Kanbay, Devlet yatırımlarının yanında hayırseverlerden de büyük destek gördüklerinin altını çizerek, desteklerin sürmesi talebinde bulundu.

Battal Kanbay, “Bu gün bizim için Malatya için, Malatya Milli Eğitim ailesinin bana göre 2021-2022 dönemine baktığımızda son 20- 30 yılın en mutlu yılını yaşıyoruz diyebiliriz. Neden son 30 yılın en mutlu yaşıyoruz? Çünkü Malatya’da yatırımlarla ilgili, hem il yatırımlarında, hem  devlet yatırımlarında, hem Avrupa Birliği projesi yatırımlarında, hem de hayırsever desteği yatırımlarında ciddi bir destek aldık. Bizler yatırımlarımızı onayladık. Önümüzdeki süreçlerde ihale süreçlerine gireceğiz. Ciddi planlamadan geçtik. Malatya’da arsa sorunlarımız vardı. İyi bir sonuca ulaştık. Planlamamız çok üstünde bir hedefi tutturduk.  Ama biz depremli fırsata çevirdik. Bazen krizleri fırsata çevirmeniz gerekiyor. Biz de depremin fırsata çevirdik.” dedi

EĞİTİMİN KRONİK SORUNLARINI ÇÖZÜYORUZ

Bana göre Malatya’nın son 30 yıllık kronik sorunlarını yüzde 95’ini çözüyoruz diye açıklamasını sürdüren Kanbay;  hayata geçirilecek projeleri ise; “Malatyaspor lisesinin oradan Mehmet Ali Aydınların başlattığı Anadolu Lisesi projesi ile başlıyoruz. Alttan, Orduzu’dan Hanımın Çiftliğine, oradan Melekbaba’ya oradan Kaynarca’ya, Çarmuzu , İlyas Mahallesi ,Çavuşoğlu Mahallesi, Yeşilyurt aynı şekilde Çöşnük’ten başlıyoruz. TOKİ’den Cemal Gürsel’den Yeşilyurt’un sonuna doğru, oradan da çıkıyoruz ve tamamlıyoruz. Ortalarda da aynı şekilde projelerimiz var. Mesela Doğanşehir’in Belediye olarak son 5 yılda imar sorunu vardı. Şimdi imar sorunlarını çözdük ve Doğanşehir ‘re bu süreçte 3 tane okul kazandırıyoruz. Orada 3 tane okul yapıyoruz.. Aynı zamanda bir de yeni okullar yaparak eğitime hazır hale getiriyoruz” şeklinde anlattı.

AVRUPA PROJELERİYLE OKULLARIMIZA DESTEK SUNUYORUZ

İlçelerde ve Mahallelerde çalışmaların sürdürdüklerini Kaydeden Kanbay; “Malatya’ya 7 tane Avrupa Birliği’nde proje kazandırdık. Anaokulu 8 derslikli Anaokulu kazandırdık. Bunlar 5 tanesi Malatya merkezde biri Hekimhan, biri de Kuluncak’ta olmak üzere Avrupa birliği, Alman Kalkınma Bankası’nın projesi var. Bu kapsamda bize 7 tane anaokulu yapacaklar. Aynı zamanda diğer yerlerde de nüfus yoğunluğu arttı. Yeşiltepe’de Battal Gazi’nin çeşitli yerlerinde biz tekrar planlama yaptık. Bir taraftan Gelincik tepesinde bir TOKİ alanı yapıldı ve  32 derslikli bir okul kazandırdık. Muhtemelen 16-16, 2 okul olacak. Ya da bir tane okul olacak şekilde. Bu ekstra bir şeydi” dedi.

HAYIRSEVERLERDEN DESTEK ALIYORUZ

Merkezi yatırımların haricinde, Malatya’ya hayırseverlerin de desteklerini aldıklarını ifade eden Kanbay, bu konudaki görüşlerini de; “ Şimdi yeni 3 tane hayırsever ile anlaştım. Dikkatinizi çekmek isterim Malatya’ya bir hayırsever 150 milyonluk bir yatırım yapıyor. Üniversitesinin karşısında 72 derslikli bir okula yapacak. 200 Pansiyon, içinde Cami yapacak. Bu projeyi İzmir’e kaydırmak istiyorlardı. Biz özellikle Vali bey olsun, siyasiler olsun bu hayırseverlere iyi bir iletişim içerisinde olduk. Bu yatırımı Malatya kazandırdık. Bunun yanında Kayserili iş adamları Türkiye 20 okul yapacaktı. Güngör Caddesi’ne bir tanesini Malatya kazandırdık. Büyükşehir Belediyemiz bir tane 24 derslikli bir okul yaptıracaktı. Protokolümüz şu anda olgunlaşma aşamasında. Biz karşıdaki 2 ek binayı veriyoruz. Onlar orayı kamusallaştırıp meydana çevirecekler. Onun karşılığında bize 24 derslikli bir okul yapacaklar” şeklinde ifade etti.