DOLAR20,7824% -0.04
EURO22,4203% 0.23
STERLIN26,1035% 0.08
FRANG22,8202% -0.07
ALTIN1.307,22% -0,40
BITCOIN26.815,14-1.361
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

“BÜYÜKŞEHİR İMARI YAVAŞLATIYOR”

Yayınlanma Tarihi : Google News

Malatya Emlakçılar odası başkanı Ali Özgül, Yeşilyurt bölgesi gelişmekte iken, bu gelişmenin Battalgazi bölgesinde olmadığını ifade etti. Özgül, Battalgazi bölgesinde gayrimenkul yatırımcıların kan ağladığını ifade ederek, bu bölgede ki imar sıkıntısının ve yavaşlılığının, Battalgazi belediyesinin ilgili birimlerinden aldığı bilgiyi paylaşarak, “Büyükşehir Belediyesinin imarı yavaşlattığını” ileri sürdü,

Oda Binasında açıklamalarda bulunan Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Ali Özgül, Banka Kredi faiz oranları ile emlak piyasası ve gayrimenkul yatırımlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“BANKA KREDİ FAİZLERİ DÜŞÜRÜLSÜN”

Özgül ilk olarak, Banka kredi faiz oranlarını değerlendirerek, kredi faiz oranlarını yüksek olması nedeni ile emlak satışlarında durgunluğun olduğunu belirtti ve şu açıklamalara yer verdi;

“Bankaların konut kredi faiz oranları bayağı yukarı çıktığı görünmemektedir. Ancak, devlet banları faiz oranlarını biraz daha düşük tutmaktadırlar. Özellikle, son günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın da bahsettiği gibi, faizlerin mutlaka düşürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü, gayri menkul sektöründe büyük bir durgunluk yaşanmaktadır. Kredi faizlerini çok yüksek olmasından dolayı vatandaş, krediye ilgi gösterip konut almamaktadır. Bu sıkıntının acilen çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Malatya’da, sıfır bitmiş yeni dairelerin satışında büyük sıkıntılar var. 185 metre kare daireyi bugün şuanda 350 bin’den aşağı alamıyorsunuz. Fiyatlar bayağı yüksek, vatandaşında alım gücünün düşük olmasından dolayı krediye müracaat etmesi gerekiyor, kredi faizlerinin yüksek olması nedeni ile vatandaşlar beklemektedir. Üyelerimiz, iş yapamayınca ister istemez bu konuları bizden dile getirmemizi talep ediyor. Bizlerde elimizden geldiğince bu sıkıntıları ilgili mercilere bildirmekteyiz. İnşallah, önümüzdeki ilk baharda faizlerin düşmesi ile kayısıda İnşallah yanmaz, Malatya ilimizde bu sektör biraz daha ilerler diye düşünüyorum. Elinde kayısısı olan vatandaşlara çağrıda da bulunmak istiyorum, ellerinde olan, kuru yada yaş kayısısı satıp, gayrimenkule yönlenmelerinde bence fayda var.

“İMARI BÜYÜKŞEHİR YAVAŞLATIYOR”

Ali Özgül, şehrin bir tarafı gelişirken, diğer tarafının gelişmediğini kaydederek, “Battalgazi belediyesinin ilgili birimleri Büyükşehir Belediyesinin imarı yavaşlattığını ve ya imarla ilgilenmediğini bize belirtmektedirler” ifadelerini kullandı. Ali Özgül, Malatya Büyükşehir belediye Başkanı Ahmet Çakır’a çağrıda bulunarak şu açıklamalara yer verdi; “Malatya’da, satılan gayrimenkul’lerin yüzde 60-65’i özelikle Yeşilyurt belediyesi sınırları içerisinde, Battalgazi belediyesinin acilen imar konusunda bir çözüm bulması gerekiyor. Yani şehrin bir tarafında fiyatlar yükseliyor, bir tarafında da yerinde saymaktadır. Özellikle, Battalgazi bölgesinde ki yatırımcılara kan ağlamaktadırlar. Onun için Battalgazi bölgesindeki yatırımların değerlenmesi için belediyeye büyük görevler düşmektedir. Biz Burada, Battalgazi belediyesinde ki imar çalışmalarını dile getirdiğimizde, Battalgazi belediyesinin ilgili birimleri Büyükşehir Belediyesinin imarı yavaşlattığını ve ya imarla ilgilenmediğini bize belirtmektedirler. Büyükşehir Belediye Başkanımıza da buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum, şehrin bir tarafının imarı yüzde 100 gerçekleşirken, Battalgazi belgesindeki imarın yüzde 10-15 gibi küçük bir seviyede durması, gerçekten insanları üzmektedir. Burada, Sayın Ahmet Çakır’a büyük görevler düşmektedir, Kendisi de Battalgazi belediyesi sınırları içerisinde oturmaktadır. Bu konuyu da çok iyi bildiğini tahmin ediyorum, vatandaşlarımızın bu konuda sıkıntısı olduğunu ben, Sayın belediye başkanımıza bildirmek istiyorum”