DOLAR20,0115% 0.19
EURO21,3833% -0.24
STERLIN24,9742% 0.83
FRANG22,1244% 0.35
ALTIN1.249,93% 0,48
BITCOIN27.566,083.011
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

Büyük Arkeolojik Keşiflerin Öyküsü: Kayıp Uygarlıklar ve Diller

Yayınlanma Tarihi : Google News
Büyük Arkeolojik Keşiflerin Öyküsü: Kayıp Uygarlıklar ve Diller

Kafka Kitap Yayınevi’nden çıkan Töre Sivrioğlu imzalı “Kayıp Uygarlıklar ve Diller – Büyük Arkeolojik Keşiflerin Öyküsü” raflardaki yerini aldı.

Sivrioğlu, sosyal medya adresinden yaptığı paylaşım ilekitap hakkında bilgi verdi:

“Kitap Mısır’daki büyük keşiflerden, mumyaların ‘lanetine’, uzaylıların kurduğu iddia edilen uygarlıklar ve fantastik arkeolojiyle de ilgili. Kızıldenizde boğulan firavun, Tutankamon’un laneti, Eski Mısır hiyerogliflerindeki helikopterlerin sırrı. Ve fantastik arkeolojinin daha bir çok iddiasının analizi. Kitapta hiyeroglif ve çivi yazılarını okumak ve öğrenmek isteyenler için başlangıç aşamasında öğretici kısımlar var.”

Kayıp Uygarlıklar ve Diller – Büyük Arkeolojik Keşiflerin Öyküsü Kitap Açıklaması

Burada okumak üzere olduğunuz “tarih kitabı” insanın “Nereden geliyor, nereye gidiyoruz?” merakına dair önemli konu başlıkları üzerine, her açıdan güvenilir, doğrulanabilir ve nesnel bir tarih anlatısını içeriyor. Ulaş Töre Sivrioğlu’nun çalışmalarındaki malumatfuruş olmaktan uzak ama bilgiyi en özlü hâliyle, en gerekli detaylarına kadar veren, bunu oldukça analitik bir metodu izleyerek yapan üslubunun sadık bir okuru olduğumu itiraf etmek isterim. Bunu neredeyse bütün ömrünü Ulaş Töre Sivrioğlu hocamın çevresinde geçirmiş, ahiretlik bir dostu olarak değil de dikkatli ve “meraklı” bir tarih okuru olarak söylediğimi de gönül rahatlığıyla ekleyeyim.

Tarihe en temel okul bilgileri düzeyinde ilgisi olan okurun da konuyla ilgili belli bir alanda uzmanlaşmış kimselerin de aradıklarını bulabilecekleri bu etraflıca çalışmayı ilk kez okuyacakları, onu okumuş biri olarak çok kıskandığımı itiraf edeyim. Ne mutlu “merakı” yanına yoldaş edinenlere, ne mutlu insanlığın en mutlak, en kadim meraklarından birinin peşine düşerken yanında kıymetli dostum Töre Sivrioğlu gibi bir rehber bulana.

–Mahir Ünsal Eriş