DOLAR20,0323% 0.05
EURO21,5114% 0.5
STERLIN24,9742% 0.83
FRANG22,1302% -0.05
ALTIN1.251,87% 0,16
BITCOIN27.882,464.127
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

Bahçeli ‘İstikrar Sürsün Türkiye Büyüsün’

Yayınlanma Tarihi : Google News
Bahçeli ‘İstikrar Sürsün Türkiye Büyüsün’

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “14 Mayıs seçilerinde milletimiz birçok siyasi partinin siyaseten seçimlere katılması sağlansa da ittifaklar yoluyla Türkiye üzerinde hesabı olanlar, dış işbirlikçileri bulunanlar büyük bir çaba göstermeye çalıştı. 14 Mayıs’ın sonunda Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devamından yana olanlar el birliğiyle yüksek bir başarı elde etti. Bütün engellere, fitne fesada, kamuoyu araştırmalarındaki saptırmalara rağmen yüzde 49 oy ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a milletimiz “Recep Ağa yola devam, senin hakkındır” dedi” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Malatya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilen konteyner kentte depremzedelerle bir araya gelen Devlet Bahçeli, burada yaptığı konuşmada, “Ülkemizde ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen büyük bir deprem felaketi ile karşı karşıya kaldık. Bu felaketin merkezi Kahramanmaraş-Pazarcık-Elbistan olsa da 11 ilimizi kapsadı. 50 bini aşkın vatan evladı şehidimiz oldu, 110 bini aşkın vatan evladımız deprem felaketinde yaralandı. Böyle bir süreci Türk milleti olarak yaşarken; önemli kararların alınması, bazı kararların uygulamaya geçmesi çok önem arz ediyordu. Çünkü ülkemizde zaman zaman depremler olmakta, sosyal felaketler yaşanmakta bunların ekonomik sıkıntıları uzun süre devam etmekte ve Türkiye’de huzur önemli bir ölçüde sarsılmaktadır. Buna ilave olarak yangınlar, seller ve bunun haricinde Kovid salgın hastalığı da göz önüne alındığında bu süreç içerisinde büyük deprem öncesinde Türkiye’de de önemli sosyal ve ekonomik olaylar yaşanmış oldu” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE ÜZERİNDE OYNANAN OYUNLAR BOZULARAK, DEPREM İSTİSMARI ORTADAN KALDIRILDI”

Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her şeye rağmen 6 Şubat’tan bugüne kadar geçen süre içerisinde çok önemli tedbirler alınmıştır. Bunu görmemezlikten gelemeyiz, bu tedbirleri yok farz edemeyiz, alınan tedbirleri siyaseten istismar edemeyiz. Çünkü 104 gün içerisinde süren bu deprem felaketi sırasında öncelikle 50 bin vatan evladımızı toprağa verdik, 110 bin evladımız hastanelere sevk edildi ama bunun yanında acı, ızdırap ve hüznü ortadan kaldırabilecek diğer tedbirlerin alınması gerekliydi. Bunların başında güvenlik gelmekteydi, yanında beslenme, onun yanında barınma ve onun yanında örtünme geliyor. Büyük felaketin birinci derece muhatabı olan insanlarımızın bu ihtiyaçları karşılanmasaydı Türkiye’de deprem sonrası sosyal bir kaos ve kargaşa, istismardan faydalanarak Türkiye üzerinde oyun kurmak isteyenler daha fazla hareket edebilirlerdi. İşte böyle bir dönemde bu felaketlerin başlangıcından 104 gün geçmesine rağmen asrın felaketini yaşayan bütün ülkelerde benzer özellikler görülse de Türkiye’de yaşanan kadar çok büyük acı ve hüzün olmamıştır. İşte böyle bir dönemde 104 gün içerisinde hiçbir ülkede depremin büyük acısını ortadan kaldırabilecek fedakarlıkla uygulamalar görülmemiştir. Asrın felaketinin ortadan kaldırılmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sitemi ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan, bütün bakanları, devletin kamu gücüyle, kamuda görevli vatan evlatlarıyla 11 ilimizde her türlü tedbiri almak suretiyle beslenme ve barınma ihtiyacı karşılandı, enkaz kaldırılarak normal hayata geçiş sağlandı. Türkiye üzerinde oyunlar bozularak, deprem istismarı ortadan kaldırıldı.”

“MİLLETİMİZ ‘RECEP AĞA YOLA DEVAM, SENİN HAKKINDIR’ DEDİ”

“Siyaseten depremi istismar edenler çok çok gerilerde kalarak, bazı konuları da televizyonlar aracılığıyla, köşe yazarlarıyla, aydın geçinen bazı insanlar aracılığıyla istismar edip, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye gayret gösterdiler” diyen Bahçeli, konuşmasında şunları ifade etti:

“Bunların hiçbirisine milletimiz cevap vermedi çünkü büyük milletimiz böyle bir acıyı paylaşmayı tarihte olduğu gibi 6 Şubat’ta da karşılayarak el birliğiyle, kardeşçe her türlü yaranın sarılmasına gayret gösterdi. Bu önemli bir adımdı. Şimdi bu dönem içerisinde birde milleti iradesine başvurma yolu denenmektedir. Bu başvurma dönemi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kalıcı ve istikrar sağlayıcı özelliğini sürdürebilmesi için gerekli olan 14 Mayıs seçimleri oldu. İşte bu 14 Mayıs seçilerinde milletimiz birçok siyasi partinin siyaseten seçimlere katılması sağlansa da ittifaklar yoluyla Türkiye üzerinde hesabı olanlar, dış işbirlikçileri bulunanlar büyük bir çaba göstermeye çalıştı. 14 Mayıs’ın sonunda Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devamından yana olanlar el birliğiyle yüksek bir başarı elde etti. Bütün engellere, fitne fesada, kamuoyu araştırmalarındaki saptırmalara rağmen yüzde 49 oy ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a milletimiz “Recep Ağa yola devam, senin hakkındır” dedi. İşte böyle bir dönem içerisinde milletimiz şu hususlara dikkat etmek durumunda olmalı; birincisi istikrar sürsün Türkiye büyüsün. İkincisi 14 Mayıs seçimlerinde meclis yani yasama ile yürütme arasında bir denge kurulsun. Üçüncü olarak terörle mücadele mutlak suretle sonuçlandırılsın. Dördüncü olarak da Türkiye’nin sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi için ne gerekiyorsa yapılsın. Böylelikle Türkiye’de hem dış politika hem iç politika hem de dünya ülkeleri arasındaki Türkiye’nin gücünü ve varlığını ispatı bir kez daha gerçekleştirebilecek çalışmalar yapılsın.”

“TÜRKİYE’Yİ YARIDA BIRAKMAK İSTEYENLERE KARŞI ÇOK DUYARLI OLMALIYIZ”

Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçiminde belirlenen hedefler doğrultusunda başarı sağlandığını kaydederek, “Başarılarda enkazlar temizlenmiş, beslenme gerçekleştirilmiş, sağlık problemlerine ciddi manada el atılmış, konutlar köyden şehre kadar ne gerekiyorsa yapılma çabası içerisine girilmiş, sosyal ve ekonomik konular üzerinde çok kararlı duruşlar olmuş ve böylelikle yeni bir Türkiye, yeni bir hayat, yüzyılın adımlarının atılma kararlılığı ortaya çıkmıştır. Bu karalılığın durmaması, yarıda kalmaması lazım. Türkiye’yi hedefe doğru götürebilecek yönetimdeki istikrar, devletin gücüyle özdeşleşerek mutlak suretle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ikinci dönem tekrar hayata geçmeli ve bunun lideri olan Cumhurbaşkanımı Recep Tayyip Erdoğan 13’üncü cumhurbaşkanımız olmalıdır. Bunu yapmak, başarmak mecburiyetindeyiz. Türkiye’yi yarıda bırakmak isteyenlere karşı çok duyarlı olmalıyız. Bunu yaparken de milletçe birlik ve beraberlik içinde bulunmalıyız. 14 Mayıs’ta elde edilmiş başarıyı yarıda bırakmamak için hep beraber 28 Mayıs’ta sandığa gitmeliyiz. Sandıkta sorumluluklar üstlenmeliyiz” diye konuştu.

“SÖZÜ DİNLENEN BİR TÜRKİYE OLDU”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin önemine değinen Bahçeli, “Bu sisteminde 5 yıllık uygulaması başarıyla geçmiştir. Kim ne derse desin dünyada sözü dinlenen bir Türkiye olmuştur. Sorunları çözülen bir Türkiye oluşmuştur. Kardeşlik ve beraberliği sağlayan bir Türkiye oluşmuştur. Terörle mücadelede kökü kazanacak hale getirilmiştir. Ekonomik yönden çok önemli kararlarda alınmıştır. Sistemi değiştirmeye kalkan insanlar, Türkiye’de oyun kuruculardır. Bunlar 6 masa ile başladılar, 7 masaya çıktılar, yarında ne olacakları belli değil. 27 Mayıs darbeler tarihidir, tekrar darbe hevesinde olanlar, onu kendilerine silah olarak kullananlara artık fırsat verilmemelidir. 28 Mayıs ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin çok güçlü bir farkla sonuçlanması halinde Türkiye’de istikrarı sağlayan, istikbali gerçekleştirmeyi hedefleyen bir sistemin köklü olarak hayata geçmesi sağlanmalıdır” ifadelerine yer verdi.