DOLAR20,0323% 0.05
EURO21,5114% 0.5
STERLIN24,9742% 0.83
FRANG22,1302% -0.05
ALTIN1.251,87% 0,16
BITCOIN27.882,464.127
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

Arslantepe’de Kazı Çalışmaları Erken Başlayacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Arslantepe’de Kazı Çalışmaları Erken Başlayacak

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Arslantepe Höyüğü’nde kazı çalışmaları bu yıl erken başlayacak. Kahramanmaraş merkezli depremlerde ciddi bir hasar görmeyen höyükte, kazı çalışmaları öncesi gerekli güçlendirmelerin yapıldığı öğrenildi.

Malatya‘nın 7 kilometre kuzeydoğusunda, Fırat Nehri‘nin (Karakaya Baraj Gölü) batı kıyısı yakınındaki Orduzu Beldesi’nde yer alan Arslantepe Höyüğü, 2021 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştı. Anadolu topraklarının zengin tarihi kültürünü yansıtan, ilk şehir devletinin kurulmasına sahne olan Arslantepe’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasının ardından bölgeye olan ilgi de bir hayli arttı.

Duvarlarına renkli figürler işlenmiş kerpiçten sarayı, 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip tapınağı, ilk kılıç ve mızraklarıyla tarih kitaplarını değiştiren Arslantepe Höyüğü, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bir süre ziyarete kapatılmış ancak nisan ayının ortalarında yeniden ziyaretçilere kapılarını açmıştı.

DEPREMLERDE CİDDİ BİR HASAR GÖRMEDİ

Depremlerde ciddi bir hasar almadığı tespit edilen ve gerekli güçlendirme çalışmaları yapılan Arslantepe’de bu yılki kazı çalışmalarına ise erken başlanacağı öğrenildi. Depremler sonrası Malatya’ya gelerek höyükte incelemelerde bulunan Arslantepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Francesca Balossi Restelli, Arslantepe kazı alanında depremden dolayı ciddi bir hasarın olmadığını, durumun iyi olduğunu ifade etmişti.

Restelli, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki deprem ve 27 Şubat’ta Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremden sonra anıtsal binalar ve Arslantepe’de incelemelerde bulunduklarını kaydederek, “Kazı çalışmalarına bu yıl erken başlayacağız. Bu yıl temizleme çalışmaları yapacağız. Toprak binaların üzerine yıkıldı ama durdu. Bizim için çok büyük bir sıkıntı yok. Profillere çalışacağız. Sezona daha erken başlayacağız. Kazı evi sorunlu ama konteyner bulunacak. Bu şekilde ekip rahat çalışabilir. Bu sezon uzun sürecek çünkü çok iş var. Memnunuz çünkü kazı alanın durumu iyi” demişti.

Heyetin, Haziran ayında kazı çalışmalarına başlaması bekleniyor.