DOLAR20,7957% 0.03
EURO22,3377% 0.33
STERLIN26,0991% 0.27
FRANG22,8551% 0.08
ALTIN1.308,19% -0,32
BITCOIN26.929,69-0.752
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

AKIN, CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞECEK

Yayınlanma Tarihi : Google News

20 şubat Salı günü saat 14.00 da Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılacak olan Cumhurbaşkanımız ile çiftçiler buluşması programına bizlerde katılıyoruz.

Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacakları görüşmede çiftçi kredilerini gündeme getireceğini belirtti.

Akın açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ilk taleplerimiz arasında olan çiftçi  kredilerinin yapılandırılması ile ilgili dosya hazırladık, ertelenme değil yapılandırılması için talepte bulunacağız.

Bu anlamda Devletimizin Ziraat Bankası ve Tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile çitçilere verilen kredilerin, mevcut borçlarını ödeme zorluğu çeken çiftçilerimize, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması için, mevcut kredi borçlarının yeniden ertelenme yerine, her yıl hasat zamanına getirilip eşit miktarda yılda bir taksit olarak toplamda 5 yada 10 takside bölünerek yapılandırılması ile ilgili bir çalışma yapılması çiftçilerimiz, üreticilerimiz ve yetiştiricilerimiz için önemli katkılar sağlayıp, Hükümetimize, Milli hasılamız ve ekonomimize ise önemli dönüşleri olacaktır.

Başbakanımızın talimatı ile 2017 yılı içerisinde yaşanan doğal afetler nedeni ile zarar gören çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri ’ne olan borçlarının, Bakanlar Kurulu kararı ile 1 yıllık erteleme imkânı getirilmiştir, Bu bağlamda 2017 yılında  kullanılan kredilerde iyileştirmeler yapılması, tarım kredi kooperatifleri ve Ziraat bankalarında yaklaşık 100 bin kişi kredi kullanmış olup, bu anlamda bir yapılandırma yapılması konusunu talep ediyoruz.

Çiftçi, üretici ve yetiştirici temsilcileri olarak Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN dan isteğimiz bir defaya mahsus olmak üzere %0 vaya % 3 faiz ile 5 yıl veya 10 yıl arasında her yıl hasat ayı zamanında taksitlere bölünüp ödeme yapılması,Yapılandırmaya esas tutarın defaten ödenmesi halinde taksitlendirme faizi uygulanmasa bizler için daha iyi olacaktır, çiftçi üretici ve Yetiştiricilerimizin çoğu Gübre ihtiyacı, yem ihtiyacı, hayvan alımı vs ihtiyaçları için her alanda krediler kullanmaktadır.

Çiftçilerin Ziraat Bankalarına ve kooperatiflere yüksek miktarlarda borçlarının olduğu bu bağlamda çiftçinin üründen elde ettiği gelirlerin  faizle kabaran borçlarını karşılayamadığını biliyor bu anlamda, bu borçların sürekli erteleme yerine toplam borcun %0 veya %3 faiz ile yapılandırılması bir zorunluluk olup, hem devletimiz ,hazinemiz için hem de bizler için önemli dönüşleri katkıları olacaktır. Bu anlamda siz değerli cumhurbaşkanımız ve ekibinizden yeni bir çalışma yaparak bizlere destek olmanızı bekliyoruz.