DOLAR20,0323% 0.05
EURO21,5114% 0.5
STERLIN24,9742% 0.83
FRANG22,1302% -0.05
ALTIN1.251,87% 0,16
BITCOIN27.882,464.127
Berkman DulcanTÜM YAZILARI

Ağbaba’dan AK Partili Çalık, Tüfenkci ve Koca’ya Hodri Meydan!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Ağbaba’dan AK Partili Çalık, Tüfenkci ve Koca’ya Hodri Meydan!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “110 günden beri içme suyunu temizleyemeyenler sizin evinizi teslim edemez. 110 günden beri Akpınarı’ndan Niyazi Mısri’sine enkazı kaldıramayanlar sizin işyerlerini teslim edemez. 110 günden beri hasar tespitini beceremeyenler size konut yapamazlar. Eğer bunlar kazanırsa bilin ki Malatya 10 yıl boyunca ayağa kalkamaz. Enkazı kaldıramamış, hasar tespitin becerememiş Malatya’da “Deprem konutu yapacağım” diyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya gündemine ilişkin özel açıklamalarda bulundu.

“HAKİKATEN BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya’da depremzedelere yaptığı konuşmada, “50 bini aşkın insanımızı depremde malum kaybettik ama buna rağmen bütün kardeşlerim 50 bini aşkın insanımız şu anda pazar günü yapılacak seçim öncesinde bizimle buluştular” ifadelerini eleştiren Ağbaba, “Malatya’da depremin 110’uncu gününde hala büyük bir belirsizlik devam ediyor. Neyin ne olacağı belli değil. Esnafın durumu netlik kazanmadı. Ağır hasarlı ve yıkılan binalarla ilgili ne yapılacağı belli değil. Beyefendi ve AK Partililer burada miting yapıyorlar, davul-zurna çalıyorlar. Hala yasımız bitmedi ama davul-zurnayla miting yapıyorlar. “50 bin yurttaş öldü, 50 bin kişi var” diyor. Bu bizim acılarımızla, yıkımımızla dalga geçmektir. İnsanlar çadırlarda sıcaktan cayır cayır yanarken, yağmurda ıslanırken, hala konteyner bulamayan binlerce vatandaş varken, dükkanları yıkılan esnaf hala ekmek kapısını açamamışken bu lafı söylemek hakikaten büyük bir sorumsuzluktur“ ifadelerini kullandı.

“SELAHATTİN GÜRKAN’I ARTIK ELEŞTİRMEYİN, LAF SÖYLEMEYİN”

Ağbaba, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Malatyalılara çağrıda bulunuyorum; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı artık eleştirmeyin, laf söylemeyin. O, yapmış olduğu iki açıklamayla Türkiye gündeminde artık tanınan bir siyasetçi. Birincisi o depremin yakıcı günlerinde, “Malatya’da hiçbir sorun yok, her şey tıkır tıkır işliyor. Biz ölülerimizi iyi gömüyoruz” demişti. Bir diğer açıklaması da “Azgınlıktan dolayı deprem ve bu kadar yıkım oldu” dedi. Acaba azgın kim, onunda cevabını vermek lazım; azgın arıyorsa ve bu yıkımlar azgınlıktan oluyorsa 2020 depreminde ağır hasarlı binalara hafif hasar raporu verenler azmıştır. Fakir fukara güvenerek Yeşilyurt Belediyesi’nin Topsöğüt’te yaptığı binalardan konut aldı. Teslim aldıktan 6 ay sonra binalar ağır hasarlı oldu. Başka azmış arıyorsa şehre baksın; ağır hasardan hafif hasara çevrilen ve insanların hayatlarını kaybettiği o binalara bakılsın. Şunu da söylemek istiyorum; 2020 depreminde ağır hasarlıyken hafif hasara çevrilen binaların sorumlularından göreve geldiğimiz gün hesap soracağız. Onlarla ilgili işlem yapacağız. Hakimbey ve Kasapoğlu apartmanlarında ölenlerin, Sivas Caddesi’nde ağır hasarlıyken hafif hasara çevrilen binalarda ölenlerin hesabını soracağız. O depremde enkaz altında inleyerek ölenlerin belediye başkanıysa belediye başkanından çevre şehircilik ise bakanlıktan bunun hesabını soracağız. Ölenlerin kanı yerde kalmayacak.”

“MALATYA’DA 110 GÜNDE ENKAZI KALDIRAMAYANLAR EV VE İŞYERLERİNİZİ TESLİM EDEMEZLER”

Malatya’da depremden sonra büyük bir belirsizliğin olduğunu dile getiren Ağbaba, “Hala esnafın ne olacağı belli değil. Hiç olmayacak yerlere konteynerler kurarak bu süreci geçiştirmeye çalışıyorlar. Malatya, büyük bir belirsizlikle karşı karşıya; hiç kimsenin görüşü ve fikri alınmadan bu süreç devam ediyor. Kapalı kapılar ardından bu süreç sürüyor. Bunların en iyi bildiği şey; rant. Rant sağlamaya çalışıyorlar. Malatya’nın yeni yerleşim yerleri Fahri Kayahan’dan Bostanbaşı’na kadar ağır hasarlı binalar hafif hasara çevriliyor. Kimse bu hasar tespitlerine güvenmiyor. Göreve geldiğimiz zaman hasar tespitlerini ciddi bir şekilde yapacağız. Binaya ağırsa ağır, ortaysa orta, hafifse hafif raporu verilecek ve ona göre bir yol izleyeceğiz. Ağır hasarlı ve yıkılan binalar ile işyerlerini beş kuruş almadan yapacağız. Bir kara propaganda ve iftira ile karşı karşıyayız; “CHP gelirse bunlar evi nasıl teslim edecek?” diyorlar. Biz onların dış kaynağını bulduk. Parasını bulduk ve her şey hazır. Değerli Malatyalılar; 110 günden beri içme suyunu temizleyemeyenler sizin evinizi teslim edemez. 110 günden beri Akpınar‘ından Niyazi Mısri’sine enkazı kaldıramayanlar sizin işyerlerini teslim edemez. 110 günden beri hasar tespitini beceremeyenler size konut yapamazlar. Eğer bunlar kazanırsa bilin ki Malatya 10 yıl boyunca ayağa kalkamaz. Enkazı kaldıramamış, hasar tespitin becerememiş Malatya’da “Deprem konutu yapacağım” diyor. 2015’te Hekimhan depremindeki konutlar teslim edilmedi, 2020 Ocak depremindeki konutlar teslim edilemedi. Bize, “Deprem konutlarını teslim edemezler” diyorlar. Teslim edilemezse Malatyalılar gelsin yakamızdan tutsunlar. Çok kısa sürede konut ve işyerlerini teslim edeceğiz, sözümüz söz” diye konuştu.

“KAYISI ÜRETİCİSİNİN ZARARI KARŞILANMALIDIR”

Ağbaba, Malatya kayısısının bu yıl yüzde 70’inin zarar gördüğünü ifade ederek, “Cumhurbaşkanı ilk kez kayısıyı ağzına aldı. İlk kez kayısı ile ilgili bir şey söyledi. Mutlaka Malatya’daki üreticinin zararı karşılanmalıdır. Depremden dolayı zaten mağdur olmuş, evini ve işyerini kaybetmiş kayısı üreticisinin mutlaka zararları devlet tarafından karşılanmalı ayrıca Toprak Mahsulleri Ofisi de derhal kayısı alımlarına başlamalıdır. Biz göreve geldiğimizde kayısı üreticisinin zararlarının tamamını karşılayacağız” dedi.

“AFİŞLERİMİZ BİR EKİP TARAFINDAN KESİLDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun afişlerinin kesilip, yırtıldığını dile getiren Ağbaba, “Organize bir kötülük ve kampanyayla karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanının gelişiyle birlikte kendi paramızla yaptırmış olduğumuz Cumhurbaşkanı Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun bütün pankartları kesildi, yırtıldı. Bu bir ekip tarafından yırtıldı. Onlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız. Bir afişimize dahi tahammül edemiyorlar. Biz Malatya Büyükşehir, Yeşilyurt ve Battalgazi belediyelerinin paralarıyla afişimizi yapmıyoruz. Kendi helal paramız ve arkadaşlarımızın desteğiyle o afişleri yapıp, asıyoruz. Ey vicdansızlar; bir afişe tahammül edemiyorsunuz, böyle demokrasi olur mu? Bunda Malatyalıların suçu ve günahı olduğunu düşünmüyorum. Bunu Malatyalılar yapmadı, organize bir ekip bir arabaya binerek tek tek afişlerimizi kestiler. İbreti alem için o afişleri tekrar yaptırmayacağız. O afişler öyle kalsın, yazıklar olsun. Bunu yapanlara yazıklar olsun” ifadelerini kullandı.

“MİLLETVEKİLLERİ VE YAKINLARININ MAL VARLIKLARI ARAŞTIRILSIN”

Malatya’da geçmiş dönemde görev yapan ve yeni dönemde görev yapacak olan milletvekillerinin mal varlıklarının açıklanması tavsiyesinde bulunan Ağbaba, “Buradan hodri meydan diyorum; geçmiş dönemdeki ve şu anki milletvekillerinin mal varlıkları araştırılsın. Sadece kendilerinin değil ailelerinin de mal varlıkları araştırılsın. Kim siyasetten zengin olmuş ortaya çıksın. Değerli Malatyalılar ben buna hazırım. Milletvekilliği maaşıyla kimler zengin olmuş bakalım. Siyaset dışında başka işi, geçimi olmayanlar nasıl ranttan zengin olmuşlar bakalım. Bütün milletvekillerine söylüyorum; Öznur Çalık’a, Bülent Tüfenkci’ye, İhsan Koca’ya, bütün siyasetçilere hodri meydan diyorum. Gelin mal varlıklarımız araştırılsın. Kim siyasetten, devlet bankalarının işini yaparak, kim kendi siyasi konumunu paraya dönüştürmüş hodri meydan diyorum” diye konuştu.